Masajın Etki Alanları

Masaj; deri, deri altı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi amaçlı uyarılması; çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir. Masajla, yumuşak dokuları mekanik olarak uyararak sistematik manipülasyonlarla organizmada fizyolojik ve psikolojik etki yaratılır.

Masaj, keyif veya lüks değil, tıbbi bir ihtiyaç ve düzenli aralıklarla alınması gereken bir koruyucu tıbbi tedavidir.

Masaj, hasta veya yorgun bir organın rehabilitasyonu; aynı eski duruma dönmesi için, organizmanın üzerinde oluşturulan mekanik enerjinin derinlerde fizyolojik etkiler oluşturulması esasına dayanan bir terapi şeklidir. Masaj, hemen herkes tarafından duyulmuş olan, çok kolaylıkla uygulanabileceği sanılan, en eski tedavi yöntemlerinden birisidir. Bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra, organizmadaki etkilerinden değişik şekillerde de yararlanmak mümkündür.

Masajın türüne bağlı olarak, vücudumuza etkisi oldukça farklı olabilir. Fakat ortak pek çok noktası vardır örneğin deri, kas ve bağ dokusunun mekanik olarak etkilendiği durumlarda oldukça iyi gelir. Çeşitli masaj teknikleri ile cilt ve kaslarda dolaşım teşvik edilir. Buna ek olarak, hücre metabolizması, doku ve kan basıncı ve nabızdaki azalmalar onarılır. Ayrıca, cilt ve kaslarda oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kaslarda sertleşme varsa masaj sayesinde rahatlıkla çözülebilir. Böylece masaj aynı zamanda iyi bir ağrı kesicidir. Masaj uygulanırken uygulandığı noktada ve bütün bir organizma üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda iç organlara etkisi de tartışılamaz bir gerçektir. Bunun yanı sıra yalnızca fiziksel olarak değerlendirmek doğru olmaz aynı zamanda kişide ruhsal rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Masaj esnasındaki nazik dokunuşlar sayesinde mevcut olan streste azaltılmaktadır.

Ne Zaman Bir Masaj Önerilir?

  • Bir masaj özellikle aşağıdaki belirtilerde olumlu bir etkiye sahip olabilir:
  • Sırt ağrıları ve arka sertlik ve gerginlik (eğer şiddetli sırt ağrısı var ise, ilk olarak eğitimli bir fizik tedavi uzmanı tarafından sonra tıbben incelemek ve gerekir!)
  • Zayıf kan dolaşımı
  • Psikolojik stres

Masaj esnasında vücudun önceden ısıtılmış olması gerekir çünkü bu şekilde daha fazla etki sağlanır ısıtmaya birkaç örnek verecek olursak  sıcak bir banyo, sauna ya da kırmızı ışık şeklinde olabilir.